SERIE A

W ubiegłą sobotę mierzyły się ze sobą cztery ekipy, które mają w swoim składzie Biało-czerwonych. Najpierw w szranki stanęły Empoli oraz Palermo, a spotkanie to zakończyło się skromnym zwycięstwem gospodarzy 1:0. Bramkę na wagę zwycięstwa zdobył Massimo Maccarone z rzutu karnego, który sprokurował Thiago Cionek. 30-letni obrońca w 77. minucie sfaulował Włocha w „jedenastce” i za swoje przewinienie został ukarany żółtą kartką, co było siódmym upomnieniem reprezentanta Polski w obecnym sezonie Serie A. Eks-zawodnik Jagiellonii Białystok został zmieniony w 81. minucie meczu przez Alessandro Diamentiego, a za swój słaby występ otrzymał od serwisu tuttomercatoweb.com notę 4,5/10 – „Do 77. minuty spisywał się całkiem nieźle, lecz potem nastąpiła katastrofa. To po jego faulu w polu karnym Empoli wyszło na prowadzenie. Dodatkowo otrzymał żółtą kartkę”. „Rosanero” po 19 kolejkach zajmują dopiero 18. miejsce w tabeli i do Empoli tracą już siedem punktów.

Beznadziejnie ten mecz będzie wspominał Cionek, lecz ze swojej postawy po raz kolejny zadowolony może być Łukasz Skorupski. Polski bramkarz nie dość, że dobrze spisywał się pomiędzy słupkami gospodarzy, to ponadto zachował już ósme (!) czyste konto w sezonie, co jest aktualnie najlepszym wynikiem w Serie A. Serwis tuttomercatoweb.com ocenił 25-letniego golkipera na 6,5/10„Po pierwszej połowie, w której był praktycznie bezrobotny, w drugiej odsłonie spotkania miał więcej pracy. Wspaniale interweniował po strzale Mato Jajalo”. Skorupski znalazł się także w najlepszej „11” tygodnia topowych lig Europy za okres 20.12 – 26.12.

W drugim sobotnim pojedynku o ligowe punkty walczyły kolejne „polskie” ekipy – Napoli oraz Sampdoria. Pomimo tego, że gracze z Genui od 61. minuty grali w osłabieniu po czerwonej kartce Argentyńczyka Matiasa Silvestre, to prawie do ostatnich chwil pojedynku na tablicy widniał wynik 1:1. Jednakże pod koniec meczu, w doliczonym czasie gry gola zdobył Lorenzo Tonelli i to „Azzurri” cieszyli się ze zdobycia trzech „oczek”. Szansę na zaprezentowanie swoich umiejętności dostali tylko Piotr Zieliński oraz Karol Linetty. Ten pierwszy w 58. minucie spotkania zastąpił na boisku Brazylijczyka Allana i dał dobrą zmianę, co dostrzegł serwis tuttomercatoweb.com, oceniając reprezentanta Polski na 6,5/10 – „Grał znacznie lepiej niż jego koledzy z ofensywny”. Taką samą notę 22-latek otrzymał od repubblica.it. Gorzej został oceniony Linetty, gdyż tuttomercatoweb.com wystawił mu tylko notę 5,5/10„Przeciętna zmiana tego zawodnika”. Na debiut w Serie A jeszcze poczekać musi Bartosz Bereszczyński, który znalazł się w kadrze meczowej Sampdorii.

Na ławce rezerwowych Napoli zasiadł 21-letni Igor Łasicki, który prawdopodobnie wkrótce zostanie wypożyczony do drugoligowego Capri.

W kadrze meczowej „Azzurich” zabrakło miejsca dla wracającego po kontuzji Arkadiusza Milika. Nasz napastnik czuje się coraz lepiej i niewykluczone, że niebawem zobaczymy go ponownie na włoskich boiskach.

Pełne 90 minut w bramce Romy zaliczył Wojciech Szczęsny i kolejny raz nasz bramkarz zbiera za swój występ dobre recenzje. Zespół Polaka pokonał na wyjeździe Genoę 1-0 i jest wiceliderem Serie A z czteropunktową stratą do Juventusu. 26-letni golkiper otrzymał świetne noty zarówno od repubblica.it (7/10, Wykonał trzy świetne parady. Po prostu perfekcyjny występ”), jak i od serwisu tuttomercatoweb.com (7,5/10, ”Nieważne w jakiej dyspozycji byli dzisiaj gospodarze, bowiem Szczęsny zablokował dzisiaj dostęp do bramki”). Nasz kadrowicz goni także Skorupskiego, jeśli chodzi o liczbę czystych kont, bowiem Wojciech zaliczył już siedem ligowych meczów bez wpuszczonej bramki.

Z powodu niekorzystnych warunków atmosferycznych przełożone zostało spotkanie Pescary z Fiorentiną. W tym meczu i tak nie wystąpiłby Bartłomiej Drągowski, który zmaga się z kontuzją prawego kolana po wtorkowym treningu. Polak miał spore szanse na debiut we Włoszech – miał zagrać w 1/8 krajowego pucharu. Włodarze „Violi” nie zgodzili się także na wypożyczenie golkipera do innego klubu, co oznacza, że po wyleczeniu urazu Drągowski ponownie włączy się do rywalizacji o miejsce w wyjściowej „11”.

Nie pograł sobie także Bartosz Salamon, który z perspektywy ławki rezerwowej oglądał przegrany 0:1 mecz Cagliari z Milanem. Bramkę na wagę zwycięstwa w 88. minucie zdobył Kolumbijczyk Carlos Bacca. „Isolani” okupują 14. pozycję z dorobkiem 23 oczek.

Serie B wznawia rozgrywki dopiero 21 stycznia.

Dodatkowo szybki przegląd występów Polaków z przełomu 2016 i 2017 roku:

Polacy w 18. kolejce Serie A oraz 20. i 21. kolejce Serie B:

Łukasz Skorupski – 90 minut w przegranym 1:2 meczu z Atalantą. W ostatniej minucie regulaminowego czasu gry otrzymał żółtą kartkę. Ocena od repubblica.it: 6,5

Wojciech Szczęsny – rozegrał pełne 90 minut w wygranym 3:1 starciu z Chievo. Nota od tuttomercatoweb.com: 6,5

Thiago Cionek
– cały mecz w barwach Palermo w zremisowanym 1:1 pojedynku z Pescarą. Ocena od tuttomercatoweb.com: 5,5

Bartłomiej Drągowski
– poza kadrą meczową Fiorentiny w zremisowanym 3:3 spotkaniu z Napoli

Piotr Zieliński – 70 minut w meczu z Fiorentiną. Ocena od tuttomercatoweb.com: 5,5

Arkadiusz Milik – poza kadrą meczową Napoli z powodu kontuzji kolana

Igor Łasicki – nie znalazł się w składzie „Azzurrich” na mecz z „Violą”

Karol Linetty – 90 minut w bezbramkowo zremisowanym meczu z Udinese. Nota od repubblica.it: 5,5

Bartosz Salamon – rozegrał całe spotkanie w wygranym 4:3 pojedynku z Sassuolo. Ocena od repubblica.it: 5

Błażej Augustyn – Dwa mecze w pełnym wymiarze czasowym – najpierw w zremisowanym 1:1 starciu z Bari (nota od tuttomercatoweb.com: 6), następnie w wygranym 1-0 wyjazdowym spotkaniu z Ternaną (ocena od tuttomercatoweb.com: 6)

Tomasz Kupisz – 19 minut w przegranym 1-4 spotkaniu z Entellą oraz 27 minut w wygranym 2:1 pojedynku z Carpi. Nota od tuttomercatoweb.com: 6