Wszyscy mają klub? Mam i ja! Pamiętacie te czasy kiedy zarywaliście nockę, by pograć w swoją ulubioną grę komputerową? Jak wielu z Was próbowało wcielić się w rolę managera piłkarskiego swojego ukochanego klubu? Ile razy udało Wam się zdobyć trofeum za wygranie krajowych rozgrywek czy Ligi Mistrzów? I wreszcie – kto z Was dokonał tego bez zapisywania stanu gry po każdym meczu?

Gry takie jak FIFA czy Football Manager jeszcze długi czas nie odejdą do lamusa, jednak mam wrażenie, że są w tym kraju ludzie którzy znaleźli sposób na to by marzenia graczy o byciu Jose Mourinho przełożyć ze świata wirtualnego na naszą polską rzeczywistość – nie wychodząc z domu!

Na początek prośba – zapamiętajcie sobie dobrze dwa nazwiska i jeden skrót: Robert Nadrau, Sebastian Walkowiak oraz IKP. Za niedługo część z Was będzie musiała zgłosić się do wyżej wspomnianych Panów – jedni z podziękowaniami za wybitnie trafiony pomysł, drudzy z prośbą o dofinansowanie do szkieł korekcyjnych z powodu zbyt dużej ilości czasu spędzonej przed ekranem komputera. Wszystko to za sprawą IKP; informacja dla mieszkańców Warszawy oraz podkrakowskich Proszowic – nie chodzi o Instytut Kultury Polskiej ani o lokalnego internetowego kuriera. Mowa o Internetowym Klubie Piłkarskim – pomyśle kiełkującym od niedawna w Wielkopolsce, a który ma potencjał na to by w bardzo krótkim czasie pozyskać multum fanów.

Około pół roku temu Nadrau poznał Walkowiaka w trakcie oglądania jednego z treningów swoich pociech. Wówczas to pierwszy z nich opowiedział o projekcie teamu futbolowego zarządzanego online, który przy współpracy z Andree Bistranem (byłym piłkarzem Schalke 04 Gelsenkirchen – przyp. red.) założył w Niemczech pod nazwą Inter Dragon. Po 20 latach życia na obczyźnie Nadrau postanowił wrócić do kraju i stworzyć od podstaw podobny twór. Tak powstał IKP Olimpia Poznań. Starszym kibicom piłki nożnej Olimpia może kojarzyć się z nieistniejącym już milicyjnym klubem o tej samej nazwie. Jednak zgodnie z zapowiedziami pomysłodawców jedyna rzeczą wspólną łączącą oba podmioty ma być chęć występowania na stadionie zlokalizowanym w dzielnicy Golęcin (co ciekawe, jego szacowana pojemność to ok. 20 tysięcy osób). Piłkarze nowo powstałego zespołu po raz pierwszy spotkali się w trakcie wakacji tego roku, ale nie przeszkodziło im to w pokazaniu się z najlepszej możliwej strony w swoim debiucie w oficjalnych rozgrywkach. Runda jesienna w grupie pierwszej poznańskiej B klasy upłynęła pod dyktando piłkarzy dowodzonych przez Dariusza Gajowieckiego:

ikp-tabela

Awans do A klasy, który za główny cel postawili sobie zawodnicy Olimpii przed tym sezonem wydaje się być już tylko kwestią czasu, gdyż na obecnym poziomie nie mają sobie równych. Do tej pory drużyna funkcjonowała normalnie, zaś w Polsce zasłynęła dzięki pokonaniu ostatniego w tabeli klubu Jadwiżański wynikiem… 30:0! Poniżej bramki z tego spotkania:

 


Nowy rok, nowe możliwości

Od rundy wiosennej zarządzanie klubem ulec ma całkowitemu przekształceniu. Jego wyniki mają od tej pory zależeć od kibiców – tych przed telewizorami, smartfonami i na trybunach. Pionierski na polską skalę pomysł ma wejść w życie wraz z uruchomieniem głównego mechanizmu całego projektu jakim ma być program służący do obsługi panelu menadżerskiego. Dzięki niemu użytkownicy będą mogli się zarejestrować na stronie internetowej i od tej pory decydować o życiu zespołu. Jak to ma wyglądać w praktyce?

Internauci będą mieli za zadanie wybrać wyjściowy skład, ustawić zespół w odpowiedni sposób, wyznaczyć wykonawców stałych fragmentów gry. Przebieg gry będą mogli śledzić na żywo – wszystko za sprawą czterech kamer, które mają nadawać obraz meczowy, dzięki czemu wirtualni menadżerowie będą naprawdę współtworzyć i żyć razem ze swoim klubem. To nie koniec atrakcji – również po stronie kibiców leżeć będzie obserwacja zawodników testowanych dzięki udostępnionym materiałom wideo, zaś do dyskusji służyć będzie ogólnodostępne forum klubowe wraz z aplikacją stworzoną dla urządzeń mobilnych. Co ważne i godne pochwały – w chwili obecnej wszystko ma być dostępne zupełnie za darmo. Brzmi niezwykle dobrze!

Poziom: amator

Jak w każdej grze piłkarskiej, do pokonania gracz otrzymuje parę poziomów trudności. Także tutaj pokonanie paru szczebli skutkować będzie budowaniem coraz to lepszej drużyny, grającej w wyższych niż obecnie ligach. Ducha idei oddają słowa Macieja Sadłowskiego, który tak odpowiada na niektóre z pytań dotyczących Olimpii w trakcie wywiadu dla jednego z portali internetowych:

Jakie są plany długofalowe klubu?
Naszym celem jest Ekstraklasa. To nie są żarty. Zdajemy sobie jednak sprawę, że przed nami wiele lat ciężkiej pracy.
Czy współpracujecie z miastem?
Obecnie przygotowujemy się do rozmów z miastem. Jesteśmy w trakcie przygotowania projektu, z którym zamierzamy zapukać do władz Poznania. W Niemczech dzięki zespołowi Inter Dragon, wszyscy dowiedzieli się o mieście Szlezwik. Materiał o klubie robiły największe telewizje w Niemczech, padało wiele pozytywnych komentarzy, a transmisje meczów oglądali ludzie z całego świata. To bez dwóch zdań dobra reklama dla Poznania. Bardzo zależy nam na współpracy. Chcielibyśmy występować na Golęcinie, dlatego konieczne jest podjęcie współpracy.

Do artykułu załączam również zdjęcie drużyny – poznajcie sportowców, za których kariery już wkrótce możecie być odpowiedzialni:

ikp-druzyna
Źródło: http://epoznan.pl

Również na koniec mam prośbę – tym razem do organizatorów tego wspaniałego przedsięwzięcia: dajcie znać, kiedy na dobre ruszycie z programem zarządzającym całym projektem. Z największą przyjemnością zainwestuje kilka złotych w rozwój tego pomysłu, a sam zostanę Waszym wymarzonym Franciszkiem Smudą. Póki co duże wyrazy uznania i szczere: POWODZENIA!

Daniel Rygielski